Forbundene Negotia og Delta slår seg sammen
Deltas representantskap vedtok sammenslåing med Negotia på sitt møte onsdag 26. november. Dermed er det duket for én samlet organisasjon fra 5. januar 2026.
Adrian Nielsen
Negotia gjorde tilsvarende vedtak på landsmøtet lørdag 22. november. Sammen vil de to forbundene bli Norges femte største fagforening. Deltas vedtak på representantskapsmøtet var enstemmig.
– Et sterkt, partipolitisk uavhengig breddeforbund
– I et mer uforutsigbart arbeidsmarked vil vi være en fagforening som kan følge arbeidstakerne gjennom omstillinger og jobbskifter. Det nye forbundet vil fylle behovet for et sterkt, partipolitisk uavhengig breddeforbund, sier Eirik Bornø, forbundsleder i Negotia.
Den formelle sammenslåingen av de to fagforeningene trer i kraft 5. januar 2026. Utviklingen av en felles organisasjon vil skje i faser mot Delta sin kongress i 2028. Det opprettes en yrkesorganisasjon for Negotia i Delta.
– Skal bygge et enda bedre tilbud for medlemmene
Deltas forbundsleder Trond Ellefsen gir denne kommentaren til sammenslåingsvedtakene:
– Målet er å gi et enda bedre tilbud til våre medlemmer og tillitsvalgte. Vi er enige om én organisasjon fra årsskiftet, og skal framover bruke tiden godt på å bygge en solid medlemsorganisasjon og skape en felles kultur, sier Ellefsen.
– Sammen med Delta kan vi bygge et enda bedre tilbud for medlemmene våre, og være en tydelig stemme på vegne av arbeidstakere i bredden av norsk arbeidsliv, konkluderer Negotia-leder Eirik Bornø.
Både Delta og Negotia er YS-forbund og vil være tilknyttet YS også etter sammenslåingen.
Se også: Negotias landsmøte har vedtatt sammenslåing med Delta


