Takk for reklamen Jens Stoltenberg
13. oktober 2011
Statsministeren tok i går til orde for solidarisk lønnsoppgjør, blant annet begrunnet med uro for finanskrisen. – YS-forbundet Negotia har en tariffavtale “funksjonæravtalen” som er skreddersydd for å sikre arbeidstakernes rettmessige andel av verdiskapningen, og samtidig ta de solidariske hensynene som statsministeren er opptatt av, sier Inger Lise Rasmussen, forbundsleder i Negotia.
Statsministeren er bekymret for at finanskrisen vil kunne ramme Norge på nytt neste år. Ferske tall viser samtidig at det er blitt mindre nyetableringer i næringslivet.
- Vi merker allerede uroligheter i arbeidsmarkedet med stadige varsler om oppsigelser og omstillinger. Dette er dessverre ingen ny utfordring, men omfanget er stort. Våre medlemmer, som utelukkende jobber i privat sektor og konkurranseutsatt næring, har i alle år vært bevisst på å sette tæring etter næring, sier Inger Lise Rasmussen. - Når Stoltenberg nå maner til moderasjon i neste års oppgjør, vil jeg kvittere med å minne om fleksibiliteten og smidigheten som ligger i Negotias funksjonæravtale. Statsministeren kjenner den sikkert ikke så godt, men oppbyggingen av den vil utvilsomt glede ham.
Negotia, som er YS’ største forbund i privat sektor, “eier” funksjonæravtalen som legger stor vekt på lokale løsninger, tilpasset bedriftens økonomi, produktivitet og konkurranseevne.
- Dette blir kanskje litt teknisk, men det er viktig å få frem fakta. Grunnen til at vår avtale er så god, er at den er dynamisk og at den tar hensyn til arbeidstaker, men også tar hensyn til bedriftens situasjon. Over tid ser vi at våre medlemmer som er knyttet til funksjonæravtalen både bidrar til å sikre arbeidsplassene sine og at de får sin rettmessige andel av bedriftens verdiskapning, forteller Rasmussen: - Konkret bygger avtalen på forhandlinger basert på: bedriftens økonomi, produktivitet, framtidsutsikter og konkurranseevne. Lønnsnivået skal tilpasses bedriftsmessige, bransjemessige og lokale forhold.
Frontfaget er viktig
- Ettersom Negotia organiserer utelukkende i privat og konkurranseutsatt sektor, tar vi hele tiden inn over oss hensyn til konkurranseevnen. Dette må lønnsoppgjørene bygge på, og det betyr at frontfagmodellen er viktig og må forvaltes på en god måte. Konkurranseutsatt næringsliv må gå foran med utgangspunkt i hensyn til konkurranseevne. Det er viktig for å sikre vekst, verdiskapning og levedyktige arbeidsplasser, avslutter Rasmussen.
Strategisk plan for 2012 - 2014
Negotias stragegiske plan for de neste tre år.
Logg deg inn på Min side og gjør deg kjent med målene
Visjon
Alltid til stede - der avgjørelser tas om lønns- og arbeidsvilkår for å bidra til en bedre arbeidsdag og flere muligheter for deg.
Det handler om tillit
Den tilliten du viser oss ved å velge Negotia, er det vår oppgave å bekrefte. Hver dag.
