LANDSMØTET 09: Markedsplan og budsjett – og likelønn

På tampen av samlingen godkjente landsmøtet markedsplan og budsjett for neste år, inkludert medlemskontingent. Dessuten sluttet delegatene seg til en felles uttalelse om likelønn.

Hovedmålsettingen i markedsplanen innebærer at Negotia i 2010 skal ha ekstra oppmerksomhet rettet mot det å hjelpe medlemmer i omstilling. Dette kommer naturligvis i tillegg til den løpende virksomheten på alle fagområdene. I budsjettet for neste år ble medlemskontingenten økt med 16 kroner til totalt 336 kroner per måned (for medlemmer i 100 prosent stilling).

Landsmøtet sluttet seg også enstemmig til nedenstående felles uttalelse/resolusjon. Møtet ble avrundet cirka klokka 16.00 i dag.

”LIKELØNN PÅ ALVOR – NÅ!
De siste fem årene har statistikken for funksjonærer i privat næringsliv vist at kvinner fortsatt kun har 85 % av lønnen til menn i likeverdige stillinger.

Alle arbeidsgivere har ansvar for å arbeide aktivt, målrettet og planmessig for å fremme likestilling og hindre diskriminering i sin virksomhet. At kvinner i 2009 fortsatt har et etterslep lønnsmessig på 15 %, vitner om at arbeidsgiver ikke er sitt ansvar bevisst. Vi kaller dette diskriminering.

Negotia er svært bekymret for arbeidsgivernes holdning til likelønn og etterlyser klare handlingsplaner for å utjevne lønnsforskjellene på kort sikt. Kvinnene kan ikke lenger finne seg i at de verdsettes lavere enn sine mannlige kolleger.

Dersom partene i tariffoppgjøret 2010 går inn for et solidaritetsalternativ, hvor alle som forhandler i privat sektor forholder seg til den økonomiske situasjon i sin virksomhet, kan likelønnssaken behandles for seg. Det forutsetter at arbeidsgiver gir garantier for å avsette midler til å rette opp lønnsforskjeller i egen virksomhet.”

BRUK MIN SIDE

LØNNSRAPPORTERING 2010

Lønnsbarometer 2010

Informasjon om ny AFP

Vervekampanje 2010

Nyhetsvarsel på e-post

Negotia filmen

Negotia-butikken